Niemiecki system oświaty bardzo różni się od polskiego. Co więcej, różnice występują również między landami w samych Niemczech. Dziś chcę napisać o jednej z nich. Jest w Niemczech typ szkoły, który łączy naukę teorii w szkole z odpłatną pracą, czyli wdrażaniem teorii w życie – to kształcenie dualne, czyli Ausbildung.
Jaka jest obecna bolączka świeżo upieczonych absolwentów polskich szkół i uczelni? Wykształcenie bez doświadczenia. Z jednej strony jest to zupełnie normalne i zrozumiałe, że młody człowiek, który dopiero co skończył szkołę nie ma jeszcze doświadczenia zawodowego, albo bardzo skromne np. nabyte na praktykach. Z drugiej zaś strony, przedsiębiorstwa wolą zatrudnić kogoś, kto doświadczenie zawodowe już ma, a osobom bez niego proponuje się ewentualnie bezpłatne staże, co z kolei nie zawsze jest atrakcyjne dla absolwentów szkół.
Rozwiązaniem problemów obu stron wydaje się obecne w Niemczech kształcenie dualne, czyli Ausbildung. Ten typ szkoły, którą można wybrać po szkole średniej (lub później) zakłada łączenie nauki teorii w szkole z płatną praktyką w wybranym zawodzie. Dzięki temu absolwent, który otrzymuje dyplom Ausbildung może pochwalić się już doświadczeniem zawodowym, które zdobył pracując i co ważne – otrzymywał za pracę wynagrodzenie. Dyplom zdobyty w ramach Ausbildung pozwala zdobyć kwalifikacje uznawane w Niemczech i uczyć się zawodów pożądanych w całej Unii Europejskiej.
Ten tekst powstaje we współpracy z programem edukacyjnym Cleveres Köpfchen – Główka pracuje, który bezpłatnie rekrutuje chętnych Polaków do kształcenia dualnego w Niemczech. Oferta przeznaczona jest dla osób w wieku 18-42 lata, czyli możliwość wzięcia udziału w programie mają nie tylko świeżo upieczeni maturzyści, ale również osoby, które chcą się przekwalifikować, spróbować czegoś nowego. Kandydaci przed przystąpieniem do Ausbildung w tym programie mają znać j. niemiecki przynajmniej na poziomie B1 (do zrobienia intensywnie nawet w trzy semestry, w zwykłym trybie sześć semestrów od zera (350-650 jednostek lekcyjnych wg Goethe Institut), dasz radę!). Ostatnim wymaganiem są dobre oceny w szkole lub świadectwo maturalne.
Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Ponad 50% niemieckich uczniów po ukończeniu szkoły średniej wybiera kształcenie dualne. Poza wspomnianym zdobytym doświadczeniem zawodowym, uczeń zarabia! Ile? To zależy od firmy, w jakiej uczeń pracuje, ale w przypadku programu Cleveres Köpfchen jest to średnio 800 Euro brutto i jest włączony w system ubezpieczeń w Niemczech. Jeśli chodzi o przyszłość po zakończeniu Ausbildung, okazuje się, że 75% uczniów znajduje na stałe zatrudnienie w firmie, w której się uczyli. Jeśli jednak zechcesz rozwijać się dalej, możesz iść na studia.
Jeśli ten pomysł Cię zaciekawił, pojawia się pewnie w Twojej głowie masa pytań. Na stronie https://glowka-pracuje.eu/faq/ znajdziesz odpowiedzi na wiele z nich (np. Jakie firmy oferują naukę zawodu?, Jak zgłosić się do programu?, W jakich miejscowościach można rozpocząć naukę?).
[grafika: https://glowka-pracuje.eu/ ]
Warto posłuchać też osób, które zdecydowały się na udział w programie:
Studiowałam Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Uniwersytecie Szczecińskim. Ale postanowiłam przerwać naukę. Uznałam, że ten program daje mi większe możliwości znalezienia pracy i rozwoju zawodowego, niż studia. Sandra, pracowniczka administracji urzędu
Te zajęcia przygotowują również do prowadzenia własnej firmy. Przekazywana jest cała wiedza potrzebna do prowadzenia działalności gospodarczej, to dodatkowy plus. Konrad, przedstawiciel handlu hurtowego i zagranicznego w Chefs Culinar.
A przy tej okazji przyjrzyjmy się nieco temu, jak system edukacji w Niemczech wygląda:
[grafika z: https://de.wikipedia.org/wiki/Duale_Ausbildung#/media/Datei:Deutsches_Bildungssystem-quer.svg ]
Jak w tym kontekście mówić o swojej edukacji w Polsce, by uniknąć nieporozumień związanych np. z tym, że polskie byłe już gimnazjum to nie to samo co niemieckie Gymnasium?
Proponuję następujące określenia:
die Grundschule – szkoła podstawowa, to określenie możemy stosować mając na myśli szkołę podstawową w Polsce. W Niemczech obejmuje cztery klasy (w dwóch Landach – Berlinie i Brandenburgii sześć klas). Po szkole podstawowej uczniowie decydują do jakiej szkoły iść dalej, jest to często przedmiotem kontrowersji, bo w wieku około 10 lat decyduje się często o swojej przyszłości. Nie zagłębiając się w typy szkół po szkole podstawowej, możemy powiedzieć o nich ogólnie weiterführende Schule. Po maturze (das Abitur) możliwe są studia wyższe i tu należy uważać, niemieckie die Hochschule to nie to samo co angielskie high school. Die Hochschule to szkoła wyższa, uniwersytet, a high school to szkoła średnia. Warto pamiętać!
Po więcej informacji dotyczących kształcenia dualnego kliknij tutaj: www.glowka-pracuje.eu
A ja dziękuję Cleveres Köpfchen za zgłoszenie się do mnie z tym programem, może ktoś z moich Czytelników skorzysta i odmieni swoje życie?
Martyna