Żegnając się z moimi uczniami przed moją macierzyńską przerwą, kilkoro z nich poprosiło o polecenie niemieckich podcastów. Nie chciałam wymieniać tylko tytułów, ale zebrać znane mi podcasty w kategorie i krótko opisać. Zaznaczam na samym początku, że nie ma tu podcastów do nauki niemieckiego, ale takie tworzone dla odbiorcy niemieckojęzycznego (jeśli chcesz, bym poleciła podcasty do nauki niemieckiego – daj znać!).
Na początek kilka słów o tym jak i gdzie słuchać podcastów.
Jak słuchać podcastów?
Do zależy od Twojego celu! Możesz słuchać dla przyjemności, z czasem zauważysz, że rozumiesz coraz więcej autentycznych tekstów. Możesz słuchać też “intensywnie” i traktować odcinki podcastów jako ćwiczenie słuchowo językowe słuchając jednego odcinka kilka razy, wypisując ciekawe zwroty i słowa oraz starając się ich później użyć (w mowie lub piśmie).
Miałam ostatnio czas podsumowań i utwierdziłam się w przekonaniu, że wczesne wprowadzanie materiałów autentycznych (B1, a nawet wcześniej) naprawdę przynosi świetne efekty! Uczniowie chwalą sobie to, że rozumieją słuchane radio i telewizję, wybrane filmy, czy seriale. Warto otaczać się autentycznymi materiałami 🙂
Jak wybrać podcast dla siebie?
Kieruj się swoimi zainteresowaniami! Pozytywne emocje, żywe i autentyczne zainteresowanie niezwykle polepszają efekty w nauce języków obcych.
Gdzie słuchać podcastów?
Ja korzystam z googlowej apki na telefon Podcasty, bo tak mi wygodnie, na telefonie. Większość podcastów jest dostępnych na wszystkich dużych platformach typu Spotify.
Podcasty informacyjne, czyli takie, które pojawiają się w dni robocze i traktują o aktualnych tematach.
Auf den Punkt – Nachrichtenpodcast. To podcast od Süddeutsche Zeitung, w którym przez około 8 minut omawiany jest główny temat odcinka często z udziałem rozmówcy, a pozostałe kilka minut to inne bieżące informacje. Zmieniają się moderatorzy, zmieniają się też akcenty, co jest bardzo ciekawe! (Wciąż to jednak Hochdeutsch – bez obaw!). Fakt, że odcinki podcastów są krótkie, pozwala na wielokrotne ich wysłuchanie i pracę nad językiem (ja często najpierw słucham “Auf den Punkt” gdzieś w drodze lub przy sprzątaniu, a później czasami wracam i wypisuję nowe zwroty).
Was jetzt? to kolejny podcast informacyjny pojawiające się w dni robocze od Zeit Online. Mamy okazję posłuchać o aktualnych wydarzeniach aż dwa razy dziennie – o 6 i o 17. Odcinki trwają najczęściej około 10 minut.
Spiegel Update: Nachrichten zum Hören – króciutki (do 5 min.) codzienny update informacyjny od Spiegla.
Poszerzające horyzonty, zgłębiające jakiś aktualny temat:
FAZ Podcast für Deutschland – tu mamy do czynienia z nieco głębszym wejściem w aktualne tematy, głównie polityczne. Na wysłuchanie takiego odcinka trzeba zarezerwować sobie około 30 min.
Wieder was gelernt – Podcast dla dociekliwych z historiami, które sprawiają, że stajemy się mądrzejszy 🙂 Tematy, poruszane w podcascie dotyczą nauki, polityki, gospodarki i nie tylko. Polecam m.in. odcinek o Uberze i nowych pomysłach firmy. Odcinki są krótkie, poniżej 10 min.
Alles gesagt? od ZEIT to podcast o bardzo ciekawej formule. Rozmówcy zadawane jest pytanie, a odcinek podcastu trwa dopóki, dopóty sam rozmówca / rozmówczyni stwierdzi, że wyczerpująco odpowiedział/a na pytanie. Większość rozmów z osobami kultury, sztuki, polityki, Internetu trwa około 4 godzin, ale zdarzają się też takie około 9 godzin! Tylko jedna wyraźnie odstaje czasem trwania, a jej długość wynosi około 12 min.
Linda Zervakis präsentiert: Gute Deutsche – Autorka zajmuje się zagadnieniem życia w Niemczech osób z tłem migracyjnym. Sama ma greckie korzenie i ma wrażenie, że zawsze jest “gdzieś pomiędzy”. W odcinkach trwających około godzinę rozmawia o różnych aspektach życia w Niemczech z innymi osobami z tłem mmigraczjnzm.
Die Zeit: Hinter der Geschichte – czyli wgląd w pracę dziennikarską dziennikarzy ZEIT i ich najciekawsze momenty riserczu i ich codziennej pracy dziennikarskiej. To takie spojrzenie za kulisy pracy dziennikarskiej.
Viertausendhertz to właściwie różne podcasty! Wybierz temat, który cię interesuje (np. Elementar Fragen, Pandemia, Systemfehler, Planent B) i posłuchaj.
Ist das normal? – To podcast o seksie. Niemcy są znacznie bardziej otwartym narodem, gdy chodzi o tematy związane z seksem. (Można to zaobserwować m.in. przeglądając materiały do nauki niemieckiego tworzone przez Niemców właśnie). Odcinki są jasno opisane, możesz wybrać ten, który cię interesuje, nie koniecznie trzeba słuchać wszystkich – wątku się nie straci.
Im Museum – austriacki podcast o sztuce! W dni robocze możemy posłuchać opowieści o wybranych dziełach sztuki z austriackich zasobów muzelanych.
Ausgesprochen: Fröhlich mit Schäfer – około dwudziestominutowe rozmowy dwóch przyjaciółek, autorek, matek, moderatorek na różne tematy. Znajdziesz tu odcinki o klimacie, kuchnia, mężczyźni.
LOU – Louisa Dellert opowiada w podcaście o swojej codzienności o polityce, społeczeństwie, porusza kwestie dotyczące przyszłości. Całość okraszona humorem, rozmowy z zaproszonymi gośćmi poprowadzone w inteligentny, wrażliwy, świadomy sposób.
99 harmlose Fragen – rozmowy z dziećmi na tematy ważne i te bardziej błahe. A że dzieci potrafią być bardzo dociekliwe i nie zadowalają się byle odpowiedzią podcast jest naprawdę ciekawy! Przykładowe pytania: Gdzie w ciele powstają uczucia? Jaką supermoc chciałbyś posiadać?
Man lernt nie aus – codzienna pięciominutowa pigułka wiedzy! Poruszane tematy dotyczą bardzo aktualnych tematów np. “Co to cancel – culture?”, czy uzależnienie od Internetu, ale też tych dotyczących świata nauki. Podcast nagrodzony “Deutscher Podcast Preis”. (Zwrot “Man lernt nie aus” oznacza “człowiek uczy się całe życie”).
EXPLORE – Der National Geographic Podcast – podcast o tajemniczych zakamarkach Ziemi.
Cinema Strikes Back – raj dla nerdów, którzy chcą się zagłębić w świat filmów, seriali, książek, komiksów w krytyczny i rozrywkowy sposób.
Psychologiczne:
Fühlen, Verstehen, Glücklich sein – Podcast poruszający zagadnienia psychologiczne, coachingowe. Podcasterzy i rozmówcy mówią w niezwykle spokojny i wyraźny sposób. Jeśli interesuje Cię ten temat, polecam już nawet od poziomu B1.
Hochsensibel und stark Dein Podcast mit Jacqueline Knopp – coachingowy podcast dla osób wysokowrażliwych.
Satyryczne:
Fest&Flauschig to niemiecki podcast prowadzony przez satyryka Jana Böhmermanna i muzyka Olli Schulza. Na tapecie są aktualne tematy społeczne, polityczne, absurdy dnia codziennego. Wśród rozmówców podcastu są różne znane osoby.
Letzter deutscher Podcast – Vincent Patrick filozofują raz w tygodniu o błahostkach i szukają sensu w życiu. Odcinki trwają godzinę i więcej.
Kryminalne:
Verbrechen by Zeit Online – Dlaczego świadkowie kłamią? Dlaczego medycy przeoczają morderstwa? Czy można przyjaźnić się z seryjnym mordercą? Te i inne pytania są osią kolejnych odcinków podcastu. To chyba najpopularniejszy podcast kryminalny i najczęściej wspomniany przez osoby zaglądające na mój Instagram.
Podcast „True Crime Germany” opowiada o prawdziwych przestępstwach w Niemczech. Znajdziesz tu historie o tajemniczych przypadkach śmiertelnych. Wszystkie odcinki trzymają w napięciu i działają na wyobraźnię.
NDR 2 Täter unbekannt – ungeklärte Verbrechen im Norden -to historia przestępstwa sprzed wielu lat. We wszystkich odcinkach słuchacz wspólnie z autorami tropi ślady i jest włączony w pracę nad niewyjaśnionym zaginięciem.
Dunkle Heimat – Hinterkaifeck – w pierwszym odcinku autor i muzyk Berni Mayer prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa, które wydarzyło się prawie 100 lat temu. Rodzina została zamordowana, a przypadek do dziś został nierozwiązany. W trakcie dochodzenia poznaje ludzi, którzy w dziwny sposób są ze sprawą powiązani.
Schmutzige Geschäfte –podcast „Schmutzige Geschäfte” oparty jest na formule popularnego podcastu amerykańskiego. Wprowadza słuchaczy w świat przestępców, którzy motywowani chciwością posuwają się do nieczystych intryg. Wszystkie historie poruszane w podcascie bazują na prawdziwych wydarzeniach.
SWR2 Hörspiel to nie do końca podcast, a wybrane słuchowiska kryminalne. Do pobrania bezpłatnie.
Mordlust – Verbrechen und ihre Hintergründe – czyli przestępstwa i ich kulisy. Omawiane są prawdziwe historie, które wydarzyły się w Niemczech. Poruszane są aspekty prawnicze i psychologiczne.
Spuren des Todes – aktualne sprawy kryminalne i te niewyjaśnione sprzed lat. Kto był sprawcą, a kto ofiarą? Jak przestępstwo wpłynęło na okolicznych mieszkańców?
A może żaden z wymienionych podcastów do Ciebie nie przemawia?
Poszukaj czegoś dla siebie tutaj (jest ich 100!).
A tutaj znajdziesz nagrodzone podcasty podzielone na kategorie.
Daj znać, czy może jakiegoś podcastu brakuje na liście i czy znalazła/eś coś dla siebie!
zdjęcia:
————————————————————————-
Jeśli masz ochotę poznać trochę niemieckich seriali kliknij tutaj.
Jeśli chcesz uczyć efektywniej zerknij na mój kurs i e-booka o efektywnym i nowoczesnym nauczaniu.