Od ostatniego Rüchschau auf minęło już sporo czasu (wolę nawet nie sprawdzać ile!), mam nadzieję, że przedstawione zagadnienia wynagrodzą oczekiwanie!
1.Ludwig van Beethoven miał pecha. Za życia stracił słuch, a w roku 2020, który miał być JEGO rokiem, bo właśnie w 2020 roku przypadała 250 rocznica urodzin, wiele koncertów się nie odbyło z powodu pandemii. Beethoven obok Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josepha Haydna zaliczany jest do tzw. klasyków wiedeńskich, ale równocześnie jest prekursorem romantyzmu; zmieniał formy utworów, wprowadzał do orkiestry nowe instrumenty (podobno na pewnej premierze koncertu fortepinowego zapomniał, że zarezygnował z wstępu orkiestry, co dotychczas było standardem, i że ma od razu grać fortepian solo!). Zachęcam więc do “zadośćuczynienia” Beethovenowi i posłuchania jednego z jego dzieł. Moja propozycja to koncert skrzypcowy D-dur w wykonaniu Itzhaka Perlmana i filharmoników berlińskich. (Koncert to forma muzyczna, której istotą jest kontrastowanie partii zespołu (tu orkiestry) i partii solowej (tu skrzypce solo).
2. Pandemia jednocześnie zamknęła nam wiele drzwi, ale i sporo paradoksalnie otworzyła, przykładowo Tydzień Filmu Niemieckiego, który co roku odbywał się w kilku większych miastach, w tym roku był dostępny dla każdego online. Wiadomo – to nie to samo dla stałych bywalców, bo i klimat “festiwalowy” ulatuje, jednak dla innych to doskonała możliwość zrobienia czegoś, przy czym problemem był dojazd. Przy tej okazji przypominam, że w Goethe Institut działa Onlihe, czy wypożyczalnia internetowa, która ratuje tradycyjnych użytkowników biblioteki, ale może z niej korzystać wszakże z każdego miejsca 🙂
3. Czarny Gacek się rozkręca! Na Instagramie coraz częstsze posty, a i podobno książka w drodze! Ja polecam blogowy wpis o formie sollte. Przydatna i wcale nie trudna! Zobacz tutaj 🙂
4. W prezentowniku pokazała się książka Andrzeja Stasiuka “Dojczland”. To krótka, lekka i czasem mroczna komedia, w centrum której stoi pisarz jeżdżący na spotkania autorskie w po Niemczech oraz jego relacje z tym krajem właśnie. Czasem śmieszne, czasem gorzkie i nie zawsze poprawne politycznie. Polecam szczególnie tym, którzy znają i lubią styl Stasiuka.
5. Mam super Uczniów! Jedna z moich uczennic pracuje przy platformie zajmującej się selekcją i tłumaczeniem wartościowych artykułów ze światowej prasy. Forum wzięło sobie za cel umożliwienie Europejczykom debatę nad ważnymi tematami, likwidując barierę językową. Dla mnie jako Europejki to bardzo ważne, ale jako nauczycielka widzę jeszcze jedną zaletę – uczniowie bardziej zaawansowani mają dostęp do najlepszych artykułów z prasy europejskiej po niemiecu, a mniej zaawansowani mogą czytać wybrane artykuły w dwóch językach i porównywać! Sama czytałam w ten sposób książki na początku studiów, gdy mój niemiecki nie był jeszcze wystarczająco dobry. No i świetne są newslettery z wybranym podsumowaniem! Koniecznie zobacz tutaj!
6. No i tradycyjnie coś ode mnie. Wynik entuzjazmu moich obserwatorów i publikowania przeze mnie cotygodniowych krótkich wideo z radami technologicznymi, metodycznymi i organizacyjnymi. Wszystko to znalazło się w świeżutkim e-booku #nauczycielskiczwartek2020 i dostępne jest tutaj. (Uwaga! Jest bonus!).