Jak wyglądają u Ciebie lekcje świąteczne?
W tym roku zapewne inaczej, niż w poprzednich.
Rok i dwa lata temu przygotowałam z okazji Świąt gry językowe. Mam nadzieję, że uda Ci się je zaadaptować na lekcję online, albo zainspirują Cię do własnych rozwiązań 🙂
Tutaj znajdziesz grę typu taboo. KLIK
Jak grać ?
Uczestnicy dzielą się na drużyny (ja najczęściej dzielę grupę na pół). Wybrany gracz z drużyny losuje kartę z hasłem i próbuje naprowadzić pozostałych graczy ze swojej drużyny na odgadnięcie hasła. W tym czasie drużyna przeciwna pilnuje, czy zawodnik opisujący hasło przestrzega kilku zasad:
Nie wolno używać żadnej części hasła, które należy odgadnąć.
Nie można używać liczby mnogiej ani skrótów dla hasła znajdującego się na karcie.
Nie można gestykulować, ale można śpiewać.
Najważniejsze: Nie można używać “zakazanych słów”, czyli tych, które znajdują się na karcie pod hasłem.
Pamiętaj, że to Twoja lekcja i możesz dostosowywać zasady do siebie i do grupy.
Myślę, że można przesyłać karty online (za pomocą “wycinania”, czyli klawiszy windows Shift s (jednocześnie) ). Sprawdza się też na lekcjach indywidualnych gdzie uczeń i nauczyciel sam wybiera sobie którą kartę opisuje).
Gra świąteczne dopasowania – wersja niemiecka KLIK i angielska KLIK.
Ta gra z świetnie się sprawdza na lekcjach “offline”, ale może masz pomysł, jak można zagrać online? Jeśli się nie uda, karty mogą posłużyć za bodziec do rozmowy.
REKLAMY ŚWIĄTECZNE
Co powiesz na wykorzystanie reklam świątecznych na lekcji? Są przeważnie wzruszające i na pierwszym miejscu stoi wcale nie stoi produkt, czy marka, ale człowiek i jego emocje. Możesz porozmawiać o emocjach, być może też o tym, czy nie jest to manipulacja emocjonalna, o tym, czy takie reklamy mają szansę osiągnąć firmom cele sprzedażowe.
Wpis z reklamami 2015 – 2018 oraz kartą pracy do jednej z nich. KLIK
Reklamy świąteczne 2020 (nie tylko niemieckie)
Co w tym roku planujesz na Święta? Daj znać!
Martyna