Jak wyglądają u Ciebie lekcje świąteczne?
Nie wiem, jak jest u Ciebie, ale mnie po pierwszym roku nauczania znudziło świąteczne słownictwo i omawianie wciąż tych samych tradycji. Jednocześnie trochę szkoda mi przeznaczyć lekcję na samo świąteczne słowictwo i zwroty, które niewiele wnoszą w ogólny język. U mnie na lekcjach świątecznch sprawdzają się świetnie gry i reklamy świąteczne, przy okazji których nie tylko powtarzamy (siłą rzeczy) świąteczne słownictwo, ale możemy też powtórzyć gramatykę. A gry? Gry poza tym, że uczą (np. definiowania) sprawiają uczącym się dobrą zabawę, co niezwykle wspiera naukę języka.
Poniżej moje świąteczne propozycje na lekcje niemieckiego. Mam nadzieję, że uda Ci się je zaadaptować na swoje lekcje i zainspirują Cię do własnych rozwiązań 🙂
Tutaj znajdziesz grę typu taboo. KLIK
Jak grać ?
Uczestnicy dzielą się na drużyny (ja najczęściej dzielę grupę na pół). Wybrany gracz z drużyny losuje kartę z hasłem i próbuje naprowadzić pozostałych graczy ze swojej drużyny na odgadnięcie hasła. W tym czasie drużyna przeciwna pilnuje, czy zawodnik opisujący hasło przestrzega kilku zasad:
Nie wolno używać żadnej części hasła, które należy odgadnąć.
Nie można używać liczby mnogiej ani skrótów dla hasła znajdującego się na karcie.
Nie można gestykulować, ale można śpiewać.
Najważniejsze: Nie można używać “zakazanych słów”, czyli tych, które znajdują się na karcie pod hasłem.
Pamiętaj, że to Twoja lekcja i możesz dostosowywać zasady do siebie i do grupy.
Myślę, że można przesyłać karty online (za pomocą „wycinania”, czyli klawiszy windows Shift s (jednocześnie) ). Sprawdza się też na lekcjach indywidualnych gdzie uczeń i nauczyciel sam wybiera sobie którą kartę opisuje).
Gra świąteczne dopasowania – wersja niemiecka KLIK i angielska KLIK.
Ta gra (typu „Dobble”) świetnie się sprawdza na lekcjach „offline”, ale może masz pomysł, jak można zagrać online? Jeśli się nie uda, karty mogą posłużyć za bodziec do rozmowy.
Świąteczne „5 Sekund”
(To wstępny opis gry „5 Sekund” z e-booka „Nauczycielski czwartek 2021”, który ukaże się najpewniej w styczniu! Tutaj możesz przeczytać o jego poprzedniej części „Nauczycielski czwartek 2020”).
„5 sekund to rewelacyjna gra imprezowa. Ma banalne zasady, podnosi adrenalinę, pobudza. Musisz więc wyczuć moment, w którym ta gra będzie odpowiednia, na przykład, gdy grupa będzie znużona po jakimś intelektualnym wysiłku, raczej nie na samym początku, gdy świeżość umysłów można wykorzystać na inne działania- z resztą sam/a najlepiej zaobserwujesz, jak rozkłada się energia grupy na lekcji.
W grze najogólniej chodzi o to, by w ciągu pięciu sekund wymienić trzy rzeczy pasujące do głównego tematu, np.
Grę można zrobić całkowicie bez przygotowania, wskazać ucznia i powiedzieć “Ania, nazwij trzy warzywa”. Gdy skończysz wypowiadać to zdanie, włączasz stoper (np. w classroomscreen) na 5 sekund. Ja wolę jednak minimalnie się przygotować i również w classroomscreen, w okienku “random student” wypisuję kategorie i udostępniając ekran, losuję kategorię. Klasycznie rzecz jasna, można przygotować stos karteczek z kategoriami i uczniowie kolejno losują i nazywają trzy rzeczy w ciągu pięciu sekund. W ofercie sklepów znajdziesz gry z planszami. Myślę, że nie musimy zawracać sobie tym głowy, planszę zastąpi kartka, na której zanotujemy kto zdążył z trzema odpowiedziami przed upływem 5 sekund. Oczywiście z punktacji możesz zrezygnować, jeśli traktujesz to jako szybkie ćwiczenie.
Przygotowanie do tej gry jest tak szybkie i łatwe, że odradzam kupowanie gotowych gier. Co więcej (a właściwie, co najważniejsze!) przygotowane przez Ciebie zagadnienia będą w 100% trafne! Żadna gotowa lekcja nie będzie tak idealnie dopasowana do Twoich uczniów, jak ta przygotowana przez Ciebie.
Propozycje świątecznych kategorii:
Wymień trzy / nenne drei:
- potrawy świąteczne / Weihnachtsessen
- kolędy / Weihnachtsleider
- filmy świąteczne / Weihnachtsfilme
- najlepsze prezenty / die besten Geschenke
- najgorsze prezenty / die schlechtesten Geschenke
- ozdoby świąteczne / Weihnachtsschmuck
- zwyczaje (trudne!) / Bräuche
- pogoda / Wetter
- imiona trzech króli / Namen der Drei Könige
- zwierzęta przy szopce / Tiere in der Krippe
- symbole Świąt / Weihnachtssymbole
REKLAMY ŚWIĄTECZNE
Co powiesz na wykorzystanie reklam świątecznych na lekcji? Są przeważnie wzruszające i na pierwszym miejscu stoi wcale nie stoi produkt, czy marka, ale człowiek i jego emocje. Możesz porozmawiać o emocjach, być może też o tym, czy nie jest to manipulacja emocjonalna, o tym, czy takie reklamy mają szansę osiągnąć firmom cele sprzedażowe, albo przemycić powtórkę gramatyczną! Poniżej kilka reklam z propozycjami zagadnień gramatycznych, które można powtórzyć przy okazji.
Wpis z reklamami 2015 – 2018 oraz kartą pracy do jednej z nich. KLIK
Penny, 2020
W reklamie powtarza się wyrażenie „Stell dir vor, das würde jeder machen!”. Jest to więc świetny pretekst do poćwiczenia konstrukcji w Konjunktiv II Gegenwart.
Disney 2020- stopniowanie przymiotnika.
Przykładowe pytania: Was ist das schönste Geschenk für dich? Was war das beste Geschenk, das du je bekommen hast? Was war das schönste Weihnachtsfest deines Lebens?
Edeka 2015
Od tej reklamy wsyzstko się u mnie zaczęło. Senior rodziny co roku dostaje od dzieci wiadomość, że nie przyjadą na Święta. W końcu, by zebrać wszystkie dzieci i wnuki do siebie, wysyła im zaproszenie na swój pogrzeb. Przy okazji rozmowy o tej bądź co bądź kontrowersyjnej reklamie, można poćwiczyć Konjunktiv Vergangenheit i porozmawiać o tym, co mogliśmy byli zrobić inaczej (Was hätten wir anders machen können?)
Edeka 2016
Co musimy, powinniśmy, możemy? Ćwiczymy czasowniki modalne.
Edeka 2017
Reklama idealna do powtarzania czasu przyszłego.
Edeka 2020
Czasownik lassen u odniesieniu do oryginalnej piosenki świątecznej „lass und froh und MUNTER sein”. Można też porozmawiać o tradycjach kulinarnych. (W tym wieo mówię o tym, co na Boże Narodzenie je się w Niemczech, Austrii i Szwajcarii oraz Polsce).
Penny 2021
Ćwiczenie struktury „Ich wünsche mir”, dodatkowo można włączyć inne zaimki osobowe w celowniku. Bo kiedy lepiej wyrażać swoje życzenia, jak nie w Święta? [UWAGA: nietypowa i wzruszająca, ja płakałam!].
Netto 2021
Urocza reklama o tym, skąd wziął się Święty Mikołaj. Nada się na powtórzenie czasu przeszłego Perfekt i Präteritum (bo jest to jakby baśń).
Reklam jest całe mnóstwo, a możliwości jeszcze więcej, zachęcam do eksplorowania YouTube pod tym kątem.
Wideo – kalendarze adwentowe
Z roku na rok jest coraz więcej kalendarzy adwentowych, są też coraz bardziej wyszukane i pomysłowe. SWR Marktchek sprawdził, czy przypadkiem nie przepłacamy za produkty z kalendarzy. Wideo od poziomu B2, do tego dołączam zestaw quizlet oraz krótką prezentację z kilkoma nietypowymi kalendarzami adwentowymi – pokazując pierwszy slajd, zapytaj się uczniów o to, ile ich zdaniem taki kalendrz może kosztować, na kolejnym slajdzie jest cena.
Co w tym roku planujesz na Święta? Daj znać!
Martyna