Brawo! Skoro zainteresował Cię ten wpis oznacza, że już nieźle mówisz po niemiecku!
Po co warto sięgać na poziomie B1? To wpis, w którym staram się zebrać godne polecenia materiały na poziomy B1, które mogą posłużyć Ci do nauki samodzielnej, albo jako uzupełnienie kursu. Jeśli Twoim zdaniem czegoś brakuje w tym zestawieniu – napisz w komentarzu! Uzupełnię wpis jeśli Twoja propozycja będzie pasować. Tu znajdziesz materiały na A1 i A2. Niektóre polecenia się powtórzą, jeśli nadają się również na poziom B1.
Skąd wiedzieć, czy jestem na B1?
Dowiemy się u źródła, czyli w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego opracowanego przez Radę Europy. Te opisy dotyczą wszystkich języków, więc są dość ogólne, ale może nam pomóc oszacować nasz poziom.
Sprawdź, czy odnajdujesz się w tym opisie:
Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd. Potrafi radzić sobie z większością sytuacji komunikacyjnych, które mogą się zdarzyć podczas podróży w rejonie, gdzie mówi się danym językiem. Potrafi tworzyć proste, spójne wypowiedzi na tematy, które są jej znane lub które ją interesują. Potrafi opisywać doświadczenia, wydarzenia, marzenia, nadzieje i aspiracje, krótko uzasadniając bądź wyjaśniając swoje opinie i plany.
Podział materiałów jest taki sam, jak przy wpisie o materiałach na poziomie A1 i A2.
Książki i podręczniki nadające się do pracy własnej:
Niemiecki w tłumaczeniach. Business i Sytuacje. wyd. Preston Publishing – we wpisie poświęconym materiałom na A1 i A2 wspomniałam o tej serii. Tym razem polecam również bardziej kierunkowe wydania tej serii, czyli biznesowa (tematy np.: terminy i spotkania, gospodarka i rząd, inwestycje) i sytuacyjna (np. w kinie, u fryzjera, w banku). Układ jest zawsze ten sam, z lewej strony zdanie po polsku, a po prawej odpowiednik po niemiecku, do tego słowniczek, czasem wyjaśnienie gramatyczne. Odprężające, rozwijające, układające w głowie.
Niemiecki w pracy. Biuro. Wyd. Poltext – Poziom B1 to fajny moment, by zacząć sięgać po pozycje kierunkowe związane z tym, do czego nam niemiecki może się przydać w przyszłości, ta książka to przykład tego, że na poziomie A2+ można znaleźć interesujące nas materiały kierunkowe. Mały minus tej książki – szara i nie otwiera się na płasko, więc może ciężko się po niej pisać.
Übungsgrammatik für die Grundstufe i Mittelstufe wydawnictwa Hueber – Jeśli chcesz usystematyzować gramatykę ,polecam Ci z te pozycje. Pierwsza część jest przeznaczona dla poziomów A1-B1, ale jeśli dla Ciebie to już za mało to sięgnij po kolejną z serii Übungsgrammatik für die Mittelstufe dla poziomów B1-C1. O ile się orientuję są dwa wydania tej książki, w formacie A4 i mniejsze (mam te mniejsze) i w nim bardzo ciekawie rozwiązano kwestię klucza – klucz jest dodany jako osobna “książeczka” i łatwo można kontrolować odpowiedzi, należy tylko uważać, by go nie zgubić! Książki są niestety dość drogie, kosztują około 100 zł.
Deutsch Perfekt to nie książka, a czasopismo. Uwielbiam je czytać, bo poza obcowaniem z niemieckim poszerzam swoją wiedzę o świecie, a zwłaszcza o krajach niemieckojęzycznych, a poruszane tematy są naprawdę ciekawe! Sięgając po Deutsch Perfekt na poziomie B1 możemy naprawdę sporo już z niego skorzystać, ponieważ artykuły podzielone są na leicht – mittel oraz schwer. Na B1 możemy czytać z przyjemnością zarówno leicht, jak i mittel 🙂 Poza artykułami ćwiczenia, infografiki, ciekawostki.
Deutsch aktuell to również czasopismo. Nieco cieńsze, od Deutsch Perfekt, ale za to 4 razy tańsze! To polskie wydawnictwo, więc glosariusze, którymi opatrzone są artykuły, są po polsku.
Książki „do czytania”
Teraz o książkach takich normalnych, do czytania dla przyjemności, takich jak np. kryminały. Ale… normalnych? Tak! Na poziomie B1 znajdziesz dla siebie ich całe mnóstwo!
Polecam Ci wydawnictwa Edgard i Ze słownikiem. W obu wydawnictwach określony jest poziom językowy, na marginesie słowniczek, a wyd. Edgard oprócz tego po każdym rozdziale proponuje ćwiczenia. Możesz czytać te książki wyłącznie dla przyjemności i nie robić ćwiczeń, albo “wycisnąć” z tekstu jak najwięcej i te ćwiczenia robić. To książki pisane po prostu łatwiejszym językiem, lub upraszczane klasyki literatury.
Dodam jeszcze, że to polskie wydawnictwa, w związku z tym ceny są przystępne 20-30 zł. Zajrzyj na strony wydawnictw i wybierz coś dla siebie! Najważniejsze, żeby Cię interesowało. Nie mam w tym momencie wiele tych książek, by je tu pokazać, bo często daję je moim uczniom w prezencie. Na B1 polecam sięgnąć np. po kryminał Flirts (A2-B1) i Alice’s Abenteuer im Wunderland (rewelacyja do oswajania się z czasem Präteritum, który “wjeżdża” na B1)
Kanały językowe na YouTube
Jeśli chcesz się uczyć niemieckiego od podstaw z pomocą wideo to mam do polecenia kilka kanałów. Aktualne zostają polecenia Easy German, German with Anja i Martin de Simmons, o których pisałam przy okazji A1/2.
Do tego grona chciałabym dorzucić Deutsch mit Marija, która specjalizuje się w wyższych poziomach, właśnie od B1 wzwyż oraz egzaminach certyfikowanych. Jeśli szukasz czegoś konkretnego np. “Schreiben telc B2” to wpisz w lupkę na kanale Mariji, jest duża szansa, że Marija nagrała już wideo, którego szukasz.
Lingster Academy to moje ostatnie odkrycie, autorka ma na swoim kanale jeszcze niewiele filmów, ale w bardzo ciekawy i klarowny sposób tłumaczy gramatykę.
Wideo NIEzorientowane na naukę niemieckiego
Czym się interesujesz? O czym teraz w Twoim życiu chciał(a)byś się dowiedzieć? To właśnie od tych pytań dobrze zacząć poszukiwania kolejnego kanału na YouTube, ponieważ na B1 oglądać możesz już całkiem sporo. Jeśli coś okaże się za trudne – nie zrażaj się. Posłuchaj więcej razy, lub zapisz wideo tak, by je później obejrzeć, gdy Twój poziom językowy wskoczy na wyższy poziom.
Zebrałam tutaj kilka kanałów, które mogą Cię zainteresować w różnych dziedzinach, a które nadają się na poziom B1. To nie są kanały tworzone z myślą o uczących się języka niemieckiego, więc poziom językowy może być nierówny. Miej to proszę na uwadze 🙂
Gospodarka i ekonomia: https://www.youtube.com/c/explainity-erklaert/videos
Ciąża i macierzyństwo: https://www.youtube.com/c/LailaMariaWitt/videos
Rysunkowe historie z życia nastolatków: https://www.youtube.com/channel/UCbpGiPSfZOr4Lnoc_UdFsBw
Slow life i życie eko: https://www.youtube.com/user/Snukieful
Make up i vlogi: https://www.youtube.com/user/Barbieloveslipsticks
Podróże: https://www.youtube.com/channel/UC2kuG2O3pr60xmclc2c6b4g
Mini Seriale Deutsche Welle
W dalszym ciągu polecam mini serial Nicos Weg wypuszczony przez Deutsche Welle . Poziom: od samego początku dosłownie od “Guten Morgen” do poziomu B1. Ten serial można potraktować jako przyjemność i po prostu go oglądać (wtedy lepiej włączyć go na YouTube, nie trzeba przełączać pomiędzy odcinkami) albo potraktować jako darmowy kurs od podstaw, ponieważ pod każdym odcinkiem są ćwiczenia – duuuużo ćwiczeń. Jeden odcinek trwa 1-5 min., więc naprawdę nie da się zastosować wymówki “nie mam czasu”. Nico możesz wygodnie oglądać w aplikacji DW Learn German.
Nieco starszym serialem DW jest Jojo sucht das Glück. Serial Jojo utrzymany jest w konwencji telenoweli, spodziewaj się więc zawirowań miłosnych, dziwnych zwrotów akcji i dużo emocji 🙂 Jojo pozostaje wciąż moją “guilty pleasure”. Tak jak w przypadku Nicos Weg, odcinki są krótkie i możesz “wycisnąć” z odcinka więcej dzięki ćwiczeniom, transkrypcji i glosariuszowi.
To obejrzenia również na YouTube:
Aplikacje
- Quzilet to darmowa aplikacja, do której samodzielnie wpisujesz słowa i całe zdania, konteksty oraz ich tłumaczenie lub definicje. I to jest właśnie tak ważne – SAMODZIELNIE przygotowujesz zestaw do nauki, co już jest ważną formą nauki, bo już przetwarzasz i syntezujesz informacje. Tutaj piszę więcej o Quizlecie, a tutaj przykładowy zestaw do nauki.
- Busuu to aplikacja, którą mogę polecić, bo zadania są różnorodne, ciekawe i rozwijające. Jest darmowy okres próbny, również z niego skorzystałam, by przetestować, więc możesz zobaczyć czy ta apka jest dla Ciebie.
- Grammatisch to aplikacja do testowania się gramatycznego na poziomach A1-B2. Przyjazna w użyciu, ma ciekawe przykłady – polecam.
Ćwiczenia online
W tym miejscu chcę powiedzieć o jednej ze stron, na której możemy sprawdzić się w rekcji czasownika. Poza ćwiczeniami znajdziesz na niej obszerne objaśnienia. Kliknij tutaj.
Lista słownictwa na B1
Jeśli masz potrzebę skontrolowania tego, ile słów przewidzianych na B1, możesz posiłkować się tą listą.
Przykładowe egzaminy
Jeśli przygotowujesz się do egzaminu certyfikowanego, koniecznie odszukaj w wyszukiwarce “Musterprüfung Goethe B1” lub „Muster B1 telc” i sprawdź, jak się czujesz z egzaminem na tym poziomie. W ten sposób oswajasz się też z typowymi zadaniami na egzaminie, bo schemat zawsze jest taki sami.
Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, nie tylko na poziomie B1 polecam blog i profil www.niemieckipoludzku.pl . Magda, która prowadzi ten blog i profile na IG i FB specjalizuje się właśnie w egzaminach, wydała też pomocne podręczniki ułatwiające przygotowanie się do wybranego egzaminu.
Daj znać, co jeszcze powinno znaleźć się w tym zestawieniu!
Martyna