Jest i pierwszy obiecany wpis, w którym staram się zebrać godne polecenia materiały na poziomy A1 i A2, które mogą posłużyć Ci do nauki samodzielnej, albo jako uzupełnienie Twojego kursu. Jeśli Twoim zdaniem czegoś brakuje w tym zestawieniu – napisz w komentarzu! Uzupełnię wpis jeśli Twoja propozycja będzie pasować 🙂
Postanowiłam połączyć te dwa poziomy, bo będę brutalnie szczera – uważam że na samym początku nauki (do poziomu A1) najlepiej sprawdza się podręcznik i współpraca z nauczycielem. Moim zdaniem, znacznie łatwiej i przyjemniej uczyć się samodzielnie, gdy zna się najważniejsze podstawy. Nie oznacza to, ze od początku nie warto korzystać z dobrodziejstw Internetu, ale że lepiej jest w mojej opinii robić to pod okiem nauczyciela.
Ważna rada na początek:
Nie oszukujmy się, na poziomie mocno początkującym uczymy się zazwyczaj o Hannie, Klausie i ich psie. Co zrobić, by te treści lepiej do nas trafiały? Jest na to sposób! Wszystko odnośmy do siebie! Nazywane jest to efektem autoreferencji. Udowodniono, że nasz mózg ZNACZNIE lepiej przyswaja treści, gdy damy mu do zrozumienia, że dana informacja nas osobiście dotyczy, np. Zamiast Peter braucht einen Computer, einen Drucker und ein Notizbuch powiedz: Ich brauche einen Kaffee, ein Handy und einen Kalender. I najważniejsze – to musi być prawda! O innych sposobach dowiesz się tu i tu.
Skąd wiedzieć, czy jestem na A1, lub A2?
Dowiemy się u źródła, czyli w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego opracowanego przez Radę Europy. Te opisy dotyczą wszystkich języków, wiec są dość ogólne, ale może nam pomoc oszacować nasz poziom. Zauważyłam, że uczący się niedoszacowują własnych umiejętności na początkowych poziomach i przeszacowywanie na wyższych.
Sprawdź, czy odnajdujesz się w tych opisach:
A1 Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie i potrafi stosować podstawowe zwroty potoczne i wyrażenia dotyczące życia codziennego. Potrafi przedstawiać siebie i innych oraz formułować pytania z zakresu życia prywatnego, dotyczące np. miejsca, w którym mieszka, ludzi, których zna i rzeczy, które posiada. Potrafi prowadzić prostą rozmowę, pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno, zrozumiale i jest gotowy do pomocy.
A2 Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia związane z życiem codziennym (np. podstawowe informacje dotyczące osoby rozmówcy i jego rodziny, zakupów, otoczenia, pracy). Potrafi porozumiewać się w prostych, rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie prostej, bezpośredniej wymiany informacji na tematy znane i typowe. Potrafi w prosty sposób opisywać swoje pochodzenie, otoczenie, a także poruszać sprawy związane z najważniejszymi potrzebami życia codziennego.
Jeśli dopiero zaczynasz, lub odnajdujesz się w którymś z powyższych opisów to jesteś w dobrym miejscu 🙂
Źródła podzieliłam na kategorie. Zaczynamy!
Książki i podręczniki nadające się do pracy własnej:
Wybranie jednej wiodącej książki i obudowywanie wokół niej innych materiałów jest na poziomie A1 moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem.
- Ciekawa propozycja jest Niemiecki od rana do wieczora to dialogi z życia, które są autentyczne, jest też podane polskie tłumaczenie i ćwiczenia.
- Niemiecki w tłumaczeniach. Gramatyka jest jednym z moich faworytów. Uważam, że tłumaczenia są bardzo dobrym ćwiczeniem, bo łączą nasza cala wiedzę, nie ćwiczymy nowości w sposób odizolowany. Dodatkowo w tej książce mamy wyjaśnienia gramatyczne. Kto pamięta, że X lat temu była do wygrania na moim Facebooku? 😉
- Jeśli korzystasz z różnych materiałów i chcesz usystematyzować gramatykę polecam Ci z całego serca Übungsgrammatik für die Grundstufe wydawnictwa Hueber. Nie tylko prowadzi kompleksowo przez najważniejsze zagadnienia gramatyczne A1-B1, ale też ćwiczenia są bardzo ciekawe (zdarzają się ciekawostki o świecie, całe historyjki) i graficznie jest również bardzo przyjemna.
- Można też oczywiście kupić klasycznego Bęzę, czyli Gramatyka niemiecka z ćwiczeniami dla początkujących, ale radzę traktować tę pozycje jako taki punkt wyjścia, bo mówiąc wprost – ćwiczenia są dość nudne, książka szara, a w nauce również chodzi o to, by była przyjemna!
- Na swoich lekcjach korzystam z serii Menschen (A1-B1) i polecam ją nauczycielom. Do samodzielnej nauki jednak bym jej nie poleciła.
Jeśli zaczynasz się uczyć niemieckiego, bo chcesz pracować w kraju niemieckojęzycznym w konkretnej branży, to polecam podręczniki stworzone dla techników i szkół zawodowych. Wprowadzane są podstawy języka ogólnego, ale z poszerzonym słownictwem kierunkowym dotyczącym np. turystyki, budownictwa, opieki zdrowotnej.
Warto przejść się do księgarni i zobaczyć, które konkretnie wydawnictwo najbardziej nam podpasuje, korzystam i mogę polecić:
- Menschen im Beruf wyd. Hueber
- Mit Beruf auf Deutsch wyd. Nowa Era
Książki do czytania
Teraz o książkach takich normalnych, do czytania dla przyjemności! Ale… normalnych? Na poziomie A1 lub A2? Tak! Jeśli jesteś na A2 to już znajdziesz coś dla siebie!
Polecam Ci wydawnictwa Edgard i Ze słownikiem. W obu wydawnictwach określony jest poziom językowy, na marginesie słowniczek, a wyd. Edgard oprócz tego po każdym rozdziale proponuje ćwiczenia. Możesz czytać te książki wyłącznie dla przyjemności i nie robić ćwiczeń, albo “wycisnąć” z tekstu jak najwięcej i te ćwiczenia robić. To książki pisane po prostu łatwiejszym językiem, lub upraszczane klasyki literatury.
Dodam jeszcze, że to polskie wydawnictwa, w związku z tym ceny są przystępne 20-30 zł. Zajrzyj na strony wydawnictw i wybierz coś dla siebie! Najważniejsze, żeby Cię interesowało 🙂 Mój faworyt to Wo ist Sina?.
Wideo
Jeśli chcesz się uczyć niemieckiego od podstaw z pomocą wideo to mam do polecenia kilka kanałów.
- Easy German to kanał prowadzony przez przesympatyczną Cari i prawdziwego polskiego Janusza częściowo po angielsku, częściowo po niemiecku. Jest warty uwagi z kilku powodów. Po pierwsze pomimo tego, że treści są podstawowe, nie są sztuczne. Autorzy kanału wychodzą na ulicę i pytają przechodniów np. “Jak zamawiasz kawę w kawiarni?”, “Ile masz lat?” dzięki temu język jest autentyczny i różnorodny! Po drugie to nie są sztuczne sytuacje, których czasem mamy przesyt w podręczniku tylko właśnie życiowe i nie uczymy się, co wymyślony Johann je na śniadanie, tylko co ten konkretny złapany na ulicy berlińczyk przygotował wczoraj swojej dziewczynie na kolację, a po trzecie jeśli znasz angielski, to nie zginiesz przez to, że nie rozumiesz, bo nawet gdy rozmowa jest po niemiecku, to są angielskie napisy. A poza tym dowcip, przystępność i ciekawostki 🙂 W zamian za wsparcie na Patronite można otrzymać ćwiczenia do wideo.
- Learn German with Anja to również odpowiedni kanał dla początkujących, gdzie znajdziesz tłumaczenia w języku angielskim. Anja zaraża swoją pozytywną energią i bardzo przystępnie tłumaczy.
- Jeśli wolisz polskiego YouTubera to polecam Ci Szymona Marciniaka i jego kanał Martin de Simmons. Szymon tłumaczy w bardzo spokojny sposób, podaje wiele przykładów i zwykle jest otoczony lasem, co jest dla mnie dodatkowym atutem.
Nie samymi kanałami edukacyjnymi człowiek żyje!
Może jakaś fabuła?
- Polecam z całego serca mini serial Nicos Weg wypuszczony przez Deutsche Welle . Poziom: OD POCZĄTKU dosłownie od “Guten Morgen” do poziomu B1. Ten serial można potraktować jako przyjemność i po prostu go oglądać (wtedy lepiej włączyć go na YouTube, nie trzeba przełączać pomiędzy odcinkami) albo potraktować jako darmowy kurs od podstaw, ponieważ pod każdym odcinkiem są ćwiczenia – duuuużo ćwiczeń. Jeden odcinek trwa 1-2 min., więc naprawdę nie da się zastosować wymówki „nie mam czasu”.
- Jeśli wdrapała/eś się na A2 to godną polecenia propozycją jest Deutschland Labor. Nina i David rozmawiają o różnych zagadnieniach związanych z Niemcami, robią sondy uliczne i w każdym odcinku mają do wykonania jakieś zadanie. Przykładowe tematy to: Wohnen, Mentalität, Bier, Sport.
Aplikacje
Przyznaję, że nie znam bardzo wielu aplikacji do nauki niemieckiego. Mam do polecenia dwie:
- Quzilet to darmowa aplikacja, do której samodzielnie wpisujesz słowa i całe zdania, konteksty oraz ich tłumaczenie lub definicje. I to jest właśnie tak ważne – SAMODZIELNIE przygotowujesz zestaw do nauki, co już jest ważną formą nauki, bo już przetwarzasz i syntezujesz informacje. Tutaj piszę więcej o Quizlecie, a tutaj przykładowy zestaw do nauki.
- Busuu to aplikacja, którą mogę polecić, bo zadania są różnorodne, ciekawe i rozwijające. Jest darmowy okres próbny, również z niego skorzystałam, by przetestować, więc możesz zobaczyć czy ta apka jest dla Ciebie.
Co jeszcze?
Kurs gramatyki użytkowej od podstaw
Jeśli nie chcesz sprawnie i w swoim tempie powtórzyć podstawy gramatyki, polecam Ci mój kurs Przypomnij sobie niemiecki z wideo, pdf-ami, ćwiczeniami i mnóstwem bonusów (tabela form podstawowych czasowników nieregularnych, lista słownictwa, odmiana rodzajnika, tracker nauki, chcecklista do autoewaluacji). Do końca czerwca z kodem BLUME -15%. Tu dowiesz się więcej.
Strony z interaktywnymi ćwiczeniami.
Ćwiczenia interaktywne są trochę jak gry, warto je też włączyć do swojej nauki języka. Bardzo dużą zaletą ćwiczeń interaktywnych jest to, że od razu widać efekt i wiemy, czy coś dobrze zrobiliśmy, czy nie. Wiem jednak z własnego doświadczenia, że dość trudno się takie ćwiczenia tworzy, bo każda spacja, czy kropka za dużo zmienia odpowiedź i możemy wpisać poprawne rozwiązanie, a mimo to program pokaże to rozwiązanie jako błędne, więc zachęcam, ale uczulam na to, by wybierać ćwiczenia sprawdzone.
Polecam ćwiczenia dedykowane konkretnym podręcznikom, ale można z nich korzystać, znajdując po prostu interesujący temat:
Schubert, Menschen, oraz te: Lingolia
Listy słownictwa
Czasami zastanawiamy się jakie słowa właściwie powinniśmy znać na A1, czy A2. Z jakich obszarów powinno być słownictwo – wiemy z przytoczonego na początku opisu Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego, a konkrety można sprawdzić na listach Goethe Institut. Takie listy są ciekawym narzędziem do powtórzeń i kontroli, nie do nauki po kolei, bo to mało efektywne i … nudne.
Przykładowe egzaminy
Jeśli przygotowujesz się do egzaminu certyfikowanego, koniecznie odszukaj w wyszukiwarce „Musterprüfung” i sprawdź, jak się czujesz z egzaminem na tym poziomie. W ten sposób oswajasz się też z typowymi zadaniami na egzaminie, bo schemat zawsze jest taki sami.
Tutaj niektóre na poziomach A1 i A2:
Goethe A1, telc A1, Goethe A2, telcA2
Daj znać, z czego Ty najchętniej korzystasz, lub korzystała/eś na poziomie początkującym, albo z co z mojej listy materiałów do nauki niemieckiego najbardziej Cię zainteresowało!
Martyna