Lubię rzeczy ładne. Staram się, by grafiki i zdjęcia, które Wam pokazuję były estetyczne i spójne; to zamiłowanie do piękna przenosi się chyba na większość dziedzin życia. Nie inaczej jest z materiałami do nauki języków- w tym piosenek.
Absolutnie nie trawię klimatów w stylu “Smerfnych hitów”, nawet jeśli niosłyby dużą wartość edukacyjną. To oczywiście moja subiektywna opinia, ale tak właśnie dobieramy materiały do nauki i w ogóle- rzeczy, którymi się otaczamy – subiektywnie 🙂 Głęboko wierzę w to, że eksponując dzieci na konkretną muzykę realizujemy nie tylko nasze cele językowe, ale kształtujemy też wrażliwość na muzykę, może przesadzam z racji mojego wykształcenia muzycznego, ale czuję odpowiedzialność!
Nie będę w tym miejscu narzekać, że angliści mają łatwiej, ponieważ jest więcej materiałów- również tych bezpłatnych i również piosenek. Wiem co mówię, bo ponad rok pracowałam jako nauczycielka języka angielskiego w przedszkolu 😛 Wartościowych piosenek po niemiecku też trochę jest, a nawiązując do anglistów możemy korzystać również materiałów dedykowanych dla nich. Jeśli chodzi o nauczanie dzieci niemieckiego- online dzieci nie uczę, w szkołach językowych za to prowadziłam zajęcia indywidualne i w małych grupach. Uczyłam też niemieckiego małych Szwajcarów i Niemców w pewnej szkole międzynarodowej (to trochę zabawne, nie sądzicie? 😛 ).
Dlaczego piosenki na lekcji języka obcego są istotnym elementem?
Zastanów się, czy pamiętasz jakąś piosenkę z lekcji języka obcego z dzieciństwa? Ja bardzo wiele – piosenki za pomocą melodii zostają w naszej głowie na dłużej i w naturalny sposób pomagają wyuczyć się konkretnych struktur i zwrotów (piosenkę o Uli “unser Uli hat keinen Kuli” będę pamiętać już chyba zawsze 😉 ).
W piosenkach widzę jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – porządkującą. Puszczając dzieciom na początku zajęć piosenkę powitalną (zawsze tę samą, lub zmieniającą się rzadko, np. Co 2-3 miesiąca) dajemy sygnał, że niemiecki się zaczyna, kończymy inne zajęcia i ustawiamy się w koło. To samo dotyczy piosenki na pożegnanie. Możemy również mieć taką piosenkę np. Na “uspokojenie”, sygnalizującą coś nowego, zabawę, czy nowe zadanie.
Przejdźmy jednak do podstawowych celów piosenki dla dzieci na lekcji języka obcego – nauka przez muzykę i zabawę zwrotów i słownictwa.
Przy każdej piosence podam kilka przykładów jak można z nią pracować.
Darmowe i legalne piosenki dla dzieci znajdziemy na YouTube. Moimi ulubionymi kanałami z piosenkami dla dzieci na Youtube są “Sing mit mir – Kinderlieder” i „Kinderlieder zum Mitsingen und Bewegen” z nich właśnie podam kilka przykładów:
Piosenka z rekinem i znikającymi rybkami.
Celem wprowadzenia takiej piosenki może być wprowadzenie liczebników, jednak szybko okaże się że poza tym dzieci nauczą się zwrotów “…ist weg”, “ich warne euch sehr”, “es gibt”.
Proponuję, by dzieci otrzymały numery kolejno 1,2,3,4,5 i 6 (mama). Dzieci, które otrzymały nr 1 są rybką nr 1 itd. Możemy przygotować medaliony na szyję z rybami do pokolorowania (np. Z tej strony ) i powiesić dzieciom na szyję, ich zadaniem będzie “znikanie” w odpowiednim momencie, a “mamy” każdorazowe wygłaszanie upomnienia. Najpierw dzieci robią to z pomocą nauczyciela, później same. Następnie dzieci mogą wziąć się za kolorowanie swoich rybek – medalionów, a w tle puszczamy cały czas piosenkę. Następną lekcję rozpoczynamy również od niej.
Hände Waschen
to piosenka przybliżająca nam temat części ciała. Wymienione zostają Hände, Füße, Haare i Popo, czyli pupa, co powoduje u dzieci zazwyczaj śmiech i z zaangażowaniem pokazują, jak otrzepują z wody każdą z wymienionych części ciała.
Przed wprowadzeniem tej piosenki możemy porozmawiać z dziećmi o myciu się, o tym, czy myją się pod prysznicem, czy w wannie i wprowadzić te słowa po niemiecku (die Dusche, die Badewanne) i zapytać, czy zdarzyło się im zapomnieć kiedyś ręcznika i o tym, co można wtedy zrobić. Po 2-3 krotnym zaśpiewaniu piosenki możemy przygotować duży arkusz papieru, “odrysować” jedno dziecko, zaznaczyć części ciała z piosenki i dopisać inne.
Grün, grün, grün sind alle meine Kleider
to piosenka, która pozwoli wprowadzić podstawowe kolory i daje osłuchać się dzieciom ze zdaniami z “weil”. Nie trzeba wprowadzać dzieci specjalnie w tę piosenkę, lecz po dwukrotnym słuchaniu zadać pytanie “was ist grün/ rot / schwarz / weiß in unserem Zimmer?”.
Drei Chinesen mit dem Kontrabass
to raczej piosenka, która ma na celu zabawę, niż wprowadzenie jakiś struktur, czy słownictwa, ale bardzo ją lubię, więc chciałam o niej wspomnieć. W piosence chodzi o to, że w każdej zwrotce wszystkie samogłoski zamienia się na jakąś inną. Sami posłuchajcie . Doskonała zabawa zwłaszcza dla dzieci trochę starszych, we wczesnym wieku szkolnym i później.
Hans Hase
To świetna seria do nauczania dzieci niemieckiego. Składa się z piosenek, kart pracy, przewodnika dla nauczyciela, koferka z gadżetami i pacynki. Ja nigdy nie zainwestowałam w cały pakiet, tylko wypożyczyłam sobie z Goethe Institut i bardzo dobrze pracowało mi się na nim z maluchami. Wiem, że jest to kosztowne i że GI nie ma w każdej miejscowości dlatego tylko o tym wspominam, bo niektóre piosenki były naprawdę świetne! Sporo materiałów można pobrać też na stronie Goethe Institut. Zobacz tutaj.
A może nawiązać do tego, czym dzieci interesują się obecnie?
Jaką bajkę dzieci lubią? Co jest teraz w kinach? Uwielbiam piosenki Disneya wersji niemieckiej, np. Tę:
ale jestem świadoma tego, że dzisiaj dzieci Króla Lwa nie znają, “Mam tę moc” też już chyba ma lata świetności za sobą. Co jest teraz na topie? Dowiedzmy się, zapytajmy dzieci i poszukajmy niemieckojęzycznego odpowiednika 🙂
Na koniec jeszcze jedna szalona propozycja:
Jeśli myślałeś kiedykolwiek o graniu na jakimś instrumencie i uczysz dzieci to polecam Ci zakup ukulele. To mały instrument przypominający wyglądem małą gitarę, mają tylko cztery struny, a brzmienie jest bardzo przyjemne, łagodne. Większość piosenek dziecięcych opiera się się trzech funkcjach (akordach). Po wysłuchaniu i wykonaniu ćwiczeń podczas i po piosence możemy wykonać ją razem z uczniami grając na ukulele. Jeśli “czujecie” muzykę to jest to naprawdę w naszym zasięgu – zarówno jeśli chodzi o umiejętności, jaki i o cenę, nowe ukulele zaczynają się od około 100 zł, a używane są oczywiście tańsze. Warto rozważyć takie rozwiązanie, poza tym może to być początek wspaniałej przygody z instrumentem 🙂
Mam nadzieję, że któryś z moich pomysłów Ci się spodobał i że będziesz czerpał przyjemność z Twoich zajęć z wykorzystaniem piosenek!
A tutaj znajdziecie bardzo ciekawe i wartościowe wpisy innych blogerek germanistek w temacie dnia dziecka, bo #zusammen_można_więcej!
https://szprechewdeche.blogspot.com/2019/05/zusammen-mozna-wiecej-voll-3-dzien.html
http://niemieckasofa.pl/2019/05/madrosci-z-ksiazek-dla-dzieci/
https://angelikagriner.pl/blog/5-zabaw-do-wykorzystania-na-zajeciach-jezyka-niemieckiego/
https://niemieckipoludzku.pl/
Daj znać jak Ci się podobało, czy lubisz piosenki na lekcji języka obcego i koniecznie zaglądnij do innych blogerek 🙂
Martyna
[…] – Majsterstyk Językowy – piosenki dla dzieci […]
[…] z Niemieckiej Sofy. Jeśli nie czytałeś jeszcze mojego wpisu o piosnekach – odsyłam Cię tutaj. Znajdziesz tam też linki do wpisów pozostałych Blogerek […]