Wady i zalety E-learningu, czyli uczenia się online.
Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych E-Learning, czyli kursy online, platformy edukacyjne święcą triumfy, w Polsce ten sposób przekazywania dopiero zaczyna prężnie się rozwijać. Mimo tego, że widzę mnóstwo świetnych, profesjonalnych kursów online, większość moich znajomych nie bardzo ma pojęcie o co chodzi i nauka przez internet kojarzy im się z nudnym klikaniem kursów z BHP. Jestem pewna, że wynika to z niedoinformowania, bo ja widzę naprawdę mnóstwo zalet tego sposobu uczenia się.
Kurs online- co to takiego?
Kursy online mogą mieć różną formę, ale nie jest to płyta DVD wysyłana pocztą tradycyjną 😉 Najprostsze kursy online to wysyłka maili z materiałami edukacyjnymi – np. plikami pdf, lub wideo, najczęściej jednak kursy lokowane są na platformie, gdzie po dokonaniu płatności dostajemy dostęp do takiej platformy i tam mamy cały kurs dostępny i możemy go robić we własnym tempie. Może być również tak, że kurs online to cykl zamkniętych webinarów (czyli wykładów przez internet).
Jakie są więc wady i zalety powyższego rozwiązania? Najpierw to, co ja postrzegam jako plusy:
-
Po pierwsze czas
W dzisiejszym jakże zagonionym świecie czas jest naszą najcenniejszą walutą. Ucząc się online nie tracimy go na dojazdy, stanie w korkach. Przystępujesz do kursu, kiedy sam o tym zdecydujesz i sam sobie wyznaczysz porę.
-
Po drugie: koszty
Kursy online nie wymagają zazwyczaj takiego zaangażowania czasowego osoby prowadzącej, jak jest w przypadku tradycyjnych kursów i szkoleń, (są wcześniej nagrane, przygotowane, w niektórych udział może wziąć nieograniczona ilość kursantów) więc ich cena zazwyczaj jest znacznie niższa. A co jeśli pojawi się pytanie, czy wątpliwość? Wiele kursów i platform ma opcję zadania pytania, lub dołączenia do kursowej grupy facebookowej. Robiłam kilka kursów online i jest to naprawdę wygodne i nieźle przemyślane rozwiązanie. Dodatkowo platformy kursowe online zapewniają wszystkie materiały i nie wydajesz już nic na podręczniki (ponosisz ewentualnie koszt wydruku). Nie wspominając już o kosztach dojazdu.
-
Po trzecie: dostępność
Może mieszkasz w małym miasteczku, albo w bieszczadzkiej głuszy, a chciałbyś uczyć się chińskiego, dowiedzieć się jak samodzielnie zrobić łapacz snów, lub od czego zacząć rozszerzanie diety u dziecka? Nie ma problemu! Internet sprawił, że geografia nie ma znaczenia i że możesz zdecydować się dokładnie na to, czego potrzebujesz i co chcesz, a nie na to, co akurat oferowane jest w Twojej miejscowości.
-
Po czwarte: wybór
To może okazać się kluczowa zaleta. Kupujesz kurs u kogoś, kogo znasz już z mediów społecznościowych, wiesz jakie są metody pracy tego nauczyciela, być może dostałaś już całkiem niezłą porcję wiedzy za darmo i jesteś pewien tego, że to właśnie ta osoba przybliży Cię do upragnionego celu.
Czy e-learning jest dla wszystkich?
Myślę, że jest jedna podstawowa pułapka – niezdyscyplinowanie. Bardzo łatwo kupić kurs i zostawić na moment “jak będę miała czas”, który zazwyczaj nie nadchodzi.
Możesz więc albo zrezygnować z tej formy edukacji, albo popracować nad swoimi nawykami i wpisać planowaną naukę w kalendarz z przypomnieniem. Nie szukaj wymówek!
Zdecydowanie polecam nauczanie zdalne!
Wasza Martyna