Hallo! Do Wielkanocy zaledwie kilka dni, więc dziś słów kilka o tym, jak świętują Wielkanoc nasi zachodni sąsiedzi. Pokaże Wam słownictwo związane z tym czasem.
Niemcy są krajem, w którym dwa główne wyznania to katolicyzm i protestantyzm, a więc oba chrześcijańskie. Cały kraj zatem świętuje, a Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny są dniami wolnymi od pracy.
-
Czas
Wielki Post, czyli die Fastenzeit rozpoczyna się Środą Popielcową (der Aschermittwoch) i trwa 40 dni. Tydzień przed Wielkanocą zwany jest Wielkim Tygodniem (die Karwoche– kar ewoluowało od starowysokoniemieckiego chara, przez średniowysokoniemiecki karvrītac, kar, czyli krzyczeć, lamentować), zaczyna się od Niedzieli Palmowej (der Palmsonntag). Wielki Czwartek nosi intrygującą nazwę- der Gründonnerstag, w tym dniu w Niemczech je się zielone potrawy, ale nazwa pochodzi prawdopodobnie od grīnen, słowa w języku średniowysokoniemieckiego, które oznacza smucić się. Po piątku następuje Wielka Sobota (der Karsamstag), a w końcu Niedziela Wielkanocna (der Ostersonntag) i Poniedziałek Wielkanocny (der Ostermontag). Wielkanoc to das Ostern określenie to wzięło się prawdopodobnie od pogańskiego święta ku czci bogini wiosny, a to z kolei od kierunku, gdzie wschodzi słońce (der Osten to wschód), zmartwychwstanie Jezusa (die Auferstehung Christi) również miało mieć miejsce rano, czyli o wschodzie słońca i doszło do swoistego połączenia określenia święta pogańskiego z Wielkanocą. Okres świętowania Wielkanocy kończy Zesłanie Ducha Świętego (potocznie – Zielone Świątki), po niemiecku das Pfingsten.
-
Zwyczaje
Tradycje, które dziś są kultywowane są oczywiście pozostałością po dawnych zwyczajach. W czasie Wielkiego Tygodnia je się mało mięsa i słodyczy (kiedyś w trakcie całego postu nie jadło się mięsa, za to pito mocne piwo 🙂 . Podczas śniadania Wielkanocnego (das Osterfrühstück) rodzina stuka jajkami na twardo między sobą (kogo jajko bardziej się rozpadnie, ten oddaje je „zwycięzcy”). W Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają jajek w ogrodzie, które ukrył zajączek (der Osterhase). Kiedyś były to malowane jajka na twardo, dziś gotowane jajka nie są atrakcją, zajączek również dostosował się do zmian i ukrywa czekoladowe jajka (die Ostereier).
Rodzina mojej Mamy pochodzi z zachodu Polski i tam też zając chowa drobiazgi w ogrodzie; z radością przejęliśmy ten zwyczaj na grunt Śląska Cieszyńskiego modyfikując go w ten sposób, że wieszamy podarki (tzn. zajączek oczywiście) na drzewie, z roku na rok coraz wyżej 🙂 Poza oczywistą radością z prezentów, prawdziwą frajdą jest samo zdobywanie – obowiązujący strój- piżama i klapki 😉
Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, ale dla wielu osób, dla których religia nie jest ważna, obchodzą Wielkanoc ze względu na tradycję i jak się okazuje, nie koniecznie wiedzą dlaczego w ogóle skąd się wzięła, sami zobaczcie w wideo:
-
Symbole
Symbole Wielkanocne nie będą tutaj niczym zaskakującym. Najważniejsze to:
– jajko (das Ei, die Eier) jest istotne w symbolice, bot o oczywiście symbol życia, ale również dlatego, że w Wielkim Poście nie jadło się jajek i w Święta spożywało się „nadwyżki”. 🙂
– baranek (das Lamm) to chrześcijański symbol ofiary Jezusa za ludzi
– zając (der Hase, die Hasen) – czy wiecie, że zając wielkanocny wziął się właśnie z Niemiec?
– bazie (die Weidenkätzchen)- pojawiają się początkiem wiosny, a więc właśnie wtedy, gdy zwykle świętujemy Wielkanoc.
-
Życzenia
Jak składać życzenia na Wielkanoc? Najłatwiej tak:
W te Święta życzę Wam wszystkiego, co najlepsze! Spokoju, rodzinnych radości i dużo jajek pod krzakami 😉
Dajcie znać jakie zwyczaje panują u Was.
Ściskam, Wasza
Lubisz z ołówkiem w ręku pogłówkować? Chcesz wyrwać się na chwilę ze świata online? Pobierz wielkanocną krzyżówkę, rozwiązanie i wykreślankę. Viel Spaß!
I jeszcze raz słownictwo:
das Ostern – Wielkanoc
die Fastenzeit – post / Wielki Post
der Aschermittwoch – Środa Popielcowa
die Karwoche – Wielki Tydzień
der Palmsonntag – Niedziela Palmowa
der Gründonnerstag – Wielki Czwartek
der Karsamstag – Wielka Sobota
der Ostersonntag – Niedziela Wielkanocna
der Ostermontag – Poniedziałek Wielkanocny
der Osten – wschód
die Auferstehung – Zmartwychwstanie
das Pfingsten – Zielone Świątki
das Osterfrühstück – śniadanie wielkanocne
der Osterhase – zając wielkanocny
das Ei, die Eier – jajko
das Lamm – baranek
der Hase, die Hasen – zając
die Weidenkätzchen – bazie
Frohe Ostern! – Wesołej Wielkanocy!