11 rad co zrobić, by tym razem się udało!
Macie już postanowienia noworoczne? A może by tak nauczyć się niemieckiego? Dlaczego? Po pierwsze warto uczyć się języków naszych sąsiadów, Polskę i Niemcy łączą stosunki handlowe. Po drugie Internet aż pęka od ofert pracy „z językiem niemieckim” (czasami wystarczy już B2!) portal businesstimes.pl prorokuje, że niemiecki będzie najbardziej przydatnym językiem w biznesie w 2018 roku. Po trzecie Polacy są świetnie wykształconymi fachowcami, wystarczy nauczyć się komunikatywnie języka, by dostać świetnie płatną pracę w Niemczech, Austrii lub Szwajcarii. Po czwarte to język Goethego i Bacha Każdy, kto ceni literaturę i sztukę z rozkoszą przeczyta w oryginale „Cierpienia młodego Wertera” lub posłucha i zrozumie bachowskie kantaty. Po piąte w ogóle warto jest uczyć się języków obcych, ćwiczymy dzięki temu nasz umysł, a odkrywając język odkrywamy też nową kulturę.
Można dołożyć jeszcze kilka argumentów, pozostaje kluczowe pytanie- o cel. Co chcesz osiągnąć umiejąc mówić po niemiecku, do czego ma Ci posłużyć ten język? Jeśli przed oczyma mamy cel, łatwiej znaleźć motywację.
Piszę o tym teraz, u progu Nowego Roku, ponieważ udowodniono, że właśnie w tym czasie szansa na powodzenie naszych postanowień jest największa. 🙂
Nie wystarczy jednak cel i chęci, żeby przybliżyć się do realizacji naszych zamierzeń należy podejść do tego strategicznie i z dużą dozą realizmu. Bo zdanie „w 2018 nauczę się płynnie mówić po niemiecku” najprawdopodobniej zmieni niewiele w naszym życiu. Oto kilka rad ode mnie:
1. Jeśli masz doświadczenie w nauce języków obcych, przypomnij sobie jak najlepiej i najefektywniej się uczysz, czyli jaki jest Twój styl uczenia się. Może jesteś wzrokowcem, słuchowcem, kinestetykiem? Z tą wiedzą łatwiej będzie Ci dobrać środki by osiągnąć swój cel.
2. Otaczaj się językiem. Polecam wszelką formę bodźców językowych w formie podcastów (np. Deutsch- warum nicht? Top Thema mit Vokabeln, Community D),filmików (mini serial Jojo sucht das Glück, Video-Thema), radia, muzyki, karteczek poprzyklejanych na przedmioty w domu.
3. Bądź systematyczny. To fakt, że lepiej, efektywniej uczyć się codziennie kilkanaście minut, niż raz w tygodniu 90 minut, ale nie każdy może pozwolić sobie na naukę codziennie. Proponuję wyznaczyć sobie konkretne dni i porę na naukę niemieckiego i się tego trzymać się tego „choćby nie wiem co”.
4. Powiedz innym o Twoich celach. Poczujesz się bardziej zmotywowany, mając świadomość tego, że ktoś wie o Twoich zamierzeniach; nie będziesz chciał źle przed nią wypaść- szczególnie jest to pomocne na dłuższą metę, gdy poziom motywacji spada.
5. Kup ładne pomoce biurowe. Zeszyt, który nam się podoba, podobnie jak ładne buty do biegania sprawiają, że chętniej podejmujemy się podjętych planów.
6. Dbaj o estetykę. Starannie prowadzone notatki ułatwiają naukę. Nie tylko jest nam przyjemniej wracać do przerobionych treści i słówek, ale i nasz mózg mniej się męczy, jeżeli coś jest czytelne i uznaje to za łatwiejsze, niż chaotyczne lub nieczytelne notatki.
7. Rób to, co lubisz tylko w języku obcym. Jeśli lubisz grać w Dobble, zobacz jakie są symbole na kartach, spisz i przetłumacz- gra zyskuje zupełnie nowy wymiar! Jeśli lubisz czytać prasę, gazety „Presse und Sprache” to rozwiązanie dla Ciebie- za niewielkie pieniądze dostaniesz wybrane AUTENTYCZNE artykuły z niemieckiej prasy z danego miesiąca, z oznaczonym poziomem trudności (*leicht – **mittel – ***schwer) i glosariuszem. Czysta przyjemność!
8. Kup dobry podręcznik, książkę do gramatyki– wszak odkrywanie języka to niezwykła frajda. Jeśli chodzi o podręczniki dla poziomów A1-B1 polecam serię Menschen, a wyżej Sicher. Wydawnictwo ma dobrze rozbudowaną stronę internetową, dużo pomocy i ćwiczeń do pobrania za darmo. Jeśli chodzi o słownictwo i gramatykę polecam pozycję „Wörter zur Wahl” rodziny wyrazów, kolokacje, przeciwieństwa= godziny dobrej zabawy z niemieckim, lub „Übungsgrammatik für die Grundstufe” bardzo dobra książka do nauki jak i powtórki podstaw gramatyki, lub nieśmiertelny „Bęza” czli „Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego”.
9. Zainstaluj aplikację na smatrfona. Aplikacje takie jak Anki, czy Duoligo pozwolą Ci uczyć się słownictwa w tak zwanym międzyczasie.
10. Rozmawiaj po niemiecku! Jeśli nie masz znajomych z krajów D-A-CH możesz poszukać tzw. Tandempartnera, który akurat przyjechał na Erasmusa do Twojego miasta i chętnie pozna kilka zwrotów po polsku, albo poszukać online- takim miejscem jest italki.com, gdzie możesz założyć profil i zaproponować komuś wymianę językową (ktoś rozmawia z Tobą po niemiecku, ale działa to też w drugą stronę Ty z nim po polsku, lub w innym języku, który dobrze znasz). Tam znajdziesz również mnie, ponieważ strona italki.com to również baza profesjonalnych nauczycieli języków obcych.
11. Znajdź nauczyciela. Zapisz się na kurs językowy w Twoim mieście, namów koleżankę na lekcje półindywidualne (razem raźniej i taniej) lub poszukaj nauczyciela online, który dopasuje kurs do Twoich celów, potrzeb, celu i stylu uczenia się- skromnie polecam siebie.
Korzystając z okazji życzę Wam wspaniałego roku 2018 i wytrwałości w realizacji waszych planów! Ich wünsche Euch gutes Neues Jahr!